Přednášky

Pokud mě někdy chcete naživo poslouchat jak vykládám o mých cestách, jste tu správně.


Pokud byste měli zájem si mě někam "objednat", kontaktujte mě na můj email či na Facebooku nebo Instagramu. Kontaktní údaje lze najít v sekci "Kontakty".


O jakých tématech jsem schopný pohovořit?

Autostopem na Balkáně, Centrum Pant, Ostrava
Autostopem na Balkáně, Centrum Pant, Ostrava

Autostopem po Balkáně

Po maturitě jsem se rozhodl dát rok volna a využít jej k bláznivým nápadům, které mě dlouhou dobu přitahovaly. Jedním z nich bylo i vyzkoušení autostopu. Tohoto způsobu cestování jsem využil v průběhu tzv. Gap Yearu mnohokrát. 

Palec jsem na okraji silnice vyzdvihoval v Turecku, Řecku, Severní Makedonii, Kosovu, Albánii, Černé Hoře, Chorvatsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině a Slovinsku. 

V přednášce se snažím vysvětlit, proč je Balkán perfektním začátečnickým terénem pro autostop, jak jsou lidé na balkánském poloostrově pohostinní, zdali se dá spát i v pravoslavných kostelech, či vás například pokousají pouliční psi. To jsou jen útržky z toho, co vás doopravdy čeká. O Balkáně mluvím pokaždé s nadšením. A jakmile jej propojím s autostopem, nadšení jen narůstá. 

Studijní pobyt v Zemi tisíců kopců

Země tisíců kopců? Že jste o ni nikdy neslyšeli? Dává rozum. Jedná se jen o přezdívku. Rwanda je totiž velmi kopcovitým státem. Její hlavní město Kigali, které je rozeseto po mnoha kopcích, jako by toto tvrzení přímo podtrhávalo. 

Díky společnému projektu mezi Ostravskou univerzitou a University of Kigali jsem měl možnost strávit celý měsíc v úplném srdci Afriky. 

V přednášce se dozvíte jak takové studium ve Rwandě vypadá, jak se daleko se země posunula od děsivých událostí z 90. let, jaké je to pro obyčejné Rwanďany žít v autoritářském státě vedeným Paulem Kagamem... a mimo historii a politiku se dostaneme i k tomu, co lze v zemi navštívit, sníst a vypít. 

S kolegyní Áďou Sobkovou o našem studijním pobytu ve Rwandě, studentský klub dOUpě, Ostrava
S kolegyní Áďou Sobkovou o našem studijním pobytu ve Rwandě, studentský klub dOUpě, Ostrava
Na vrcholu Titova Vrvu (2 747 m.n.m), druhé nejvyšší makedonské hory
Na vrcholu Titova Vrvu (2 747 m.n.m), druhé nejvyšší makedonské hory

Makedonie, má láska

Ve Skopji, hlavním makedonském městě, jsem strávil celý letní semestr akademického roku 2023/24 díky projektu Erasmus+. Jednalo se naprosto úžasný půlrok, který nikdy nezapomenu. 

Přednáška se zaměřuje na politický vývoj Severní Makedonie od zisku nezávislosti, hlavně tedy na soužití albánské a makedonské komunity s důrazem na konflikt z roku 2001. O tématu Albánců v Makedonii píši v mé bakalářské práci, tudíž je třeba si z tohoto hlediska šplhnout. 

Mimo politiku a historii vás samozřejmě vezmu na má nejoblíbenější místa v tomto státě. Pokusím se popsat jak se ve Skopji studovalo, jak přemýšlejí makedonští studenti o budoucnosti, jak se v Makedonii shání vakcína proti vzteklině či jaké to je každé ráno vstávat v blízkosti Josipa Broze Tita. A mnoho dalšího!

Svatojakubská pouť v lednu

O Svatojakubské pouti Španělskem jste pravděpodobně již někdy slyšeli. Pěším putováním, které končí před slavnou katedrálou ve městě Santiago de Compostela. Z Camino de Santiago se stal nejen kulturní fenomén, ale bohužel i komerční záležitost, která se každým rokem zhoršuje. Fotky přeplněných cest v letních měsících jsou doslova děsivé. Mnoho poutníků tak volí méně frekventované měsíce. Já konkrétně si vybral leden. 

Ta nejpopulárnější trasa, Camino Frances, byla v lednu naprosto prázdná. Trvalo mi čtyři dny, než jsem poznal dalšího poutníka. Izolace, samota, zima... a přesto si dovolím tvrdit, že je leden naprosto ideálním měsícem pro pěší pouť. Pojďte zjistit proč.

Jak se v lednu shání ubytování? Necítí se člověk sám? Je zima? Jak neztratit motivaci? Proč vůbec absolvovat pěší pouť? Změnilo mi to život? Na tyto a další podobné otázky se v průběhu přednášky pokusím odpovědět. 


Klub cestovatelů OU

Rovněž jsem spoluzakladatelem projektu Klubu cestovatelů Ostravské univerzity, který přišel na svět díky spolupráci s kolegy Evitou Bílkovou a Davidem Pakizerem. Jakožto tři studenti Ostravské univerzity, co zbožňují cestování, jsme nemohli skousnout fakt, že jsme neměli na univerzitní půdě pravidelné cestovatelské přednášky. A tak jsme se to rozhodli jak v zimním, tak letním semestru akademického ročníku 2023/24 změnit. Máme za sebou již několik přednášek od různých autorů s pestrou škálou témat. A samozřejmě v tom budeme pokračovat. Pokud jste z Ostravy a okolí a budete mít v plánu navštívit námi pořádanou přednášku, neváhejte sledovat náš Instagram či Facebook